VATANDAŞTAN DSİ VE ADIYAMAN BELEDİYESİNE TEPKİ!

Çelikhan 10 Ağustos 2017 15:40
Videoyu Aç VATANDAŞTAN DSİ VE ADIYAMAN BELEDİYESİNE TEPKİ!
A
a

Çelikhan,Pınarbaşı,Balıkburnu,Mestan ve Kotur halkı Devlet Su İşleri ve Adıyaman Belediyesine tepki göstererek ilçenin tüm su kaynaklarını kurutmaya yönelik çalışma yaptıklarını belirttiler.

10 yıl önce İlçenin tüm su kaynaklarını Adıyaman şehir merkezine götürdüğünü bununla yetinmeyip şimdilerde ise yer üstü kaynaklarını bitirdikten sonra yer altı kaynaklarına göz diktiklerini belirttiler.
Bu sondaj kuyularının vurulmasının ardından ilçede bulunan tüm su kaynaklarının kuruyacağını iddia eden vatandaşlar, sondaj kuyusu vurulmasına izin vermeyeceklerini belirttiler.
Bölgede arazisi olan vatandaşlarla birlikte çok sayıda vatandaş sondaj kuyusunun vurulduğu bölgeye giden vatandaşlar, burada çalışmanın yapılmasına izin vermeyeceklerini belirttiler.
Yetkililer çalışma bölgesine gelmeden çalışmaya buradan ayrılmayacağını belirten vatandaşlar çalışmaya tepki gösterdiler.
Olay yerine Çelikhan Kaymakamı Adem Kaya’nın gelmesi ile Kaymakam ile görüşen vatandaşlar olay çıkarmadan dağıldılar.
K endi aralarında bir heyet seçen vatandaşlar Kaymakam Adem Kaya’nın makamına giderek burada yetkililerle görüştüler.
Kaymakam Adem Kaya, Vatandaşlarla birlikte makamda görüştükten sonra DSİ yetkilileri ile görüştüğünü ve çalışmanın nasıl ne şekilde oalcağı ile birlikte vurulan sondaj kuyularının diğer sondaj kuyularına zarar vermesi durumunda kuyuların kapatılmasını sağlayacaklarını söyledi.
 
Çelikhan Belediye Başkanı Mustafa Bulut,DSİ İl Müdürü Mehmet Emin Ertürk,Adıyaman Belediye Başkan yardımcısı Reşit Alkan ve Mehmet Said Kutlu ile telefonda görüşerek sondaj kuyusunun akıbetini sordu.
Vatandaşların sondaj kuyusu vurulmasında endişe duydukları endişeyi aktaran başkan Bulut, sondaj kuyusu vuran Belediye’nin  vatandaşa güvence vermesini istedi.
Vatandaşlara güvence verilmemesi takdirde buna izin verilmeyeceğini kaydeden Başkan Bulut, resmi güvence verilmesini istedi.
Adıyaman Belediye başkan yardımcısı Said Kutlu ise vatandaşların hiçbir endişesinin olmasın. Vurulan sondaj kuyuları bölgedeki sondaj kuyularını etkilemeleri durumunda bu sondajların kapatılacağını söyledi.
DSİ sondaj kuyuları izni verirken zaten bu durum mevcut. Eğer sonradan vurulan bir sondaj diğer sondajı etkiliyorsa sonradan vurulan sondaj kuyusu kapatılır. Çiftçilerimiz rahat olsun. Sondaj kuyuları sıkıntı yarattığı taktirde vurulan kuyular kapatılacaktır.”dedi.
 
 
Kaynak : Çelikhan Haber
1000
icon
M.güzel 15 Ağustos 2017 08:23

Hani sorarlar ya örneğin nerelisin cevap gelir " aslen adıyamanlıyım , malatyada yaşıyorum " . çelikhan ımızdq tam olarak buna benzer bir durumda . ( Aslen zengin ama fakirliği yaşıyor. Güzelliklerimize sahip çıkıp onları değerlendirmek yerine , gözümüze soktukları iki kuruş u kabullenip paha biçilemez güzelliklerimizi heder ediyoruz. Gerçi gözümüze soktukları derken halkın bir kuruş gördüğü yok zaten . müstahak olanda bu. Değerlerimize güzelliklerimize sahip çıkmadığımız surece bu sürekli boyle devam edecektir. İki kuruş gördükmüydü Allah Allah yatağım senin olsun ben yerde de yatarim hesabi hiçbir şey i gözümüz görmüyor. Neyle Övündüysek onu elimizden aldılar. Çelikhan deyince akla gelen ilk şey yüzen adalardır hoş oda sadece bizim aklımıza geliyor tanitamadik bile ama onları bile kaybettiler. Simdi de su , dedim ya zenginlik içinde fakirlik yaşıyoruz diye. Asvalta vur sondajı su fışkırır. Ama ne yazıkki son bir yildir evlerimizde içme suyu dahi bulamıyoruz. Anlatılacak çok sey var

0 0 Cevap Yaz
ne zafer 11 Ağustos 2017 14:25

halen sondaj çalışmaları devam edilmektedir. Bu sefer adıyaman merg ovasını galiba gerçekten kurutacak daha önce adıyaman çekilen boru hattı merg ovasını kurutamamıştı şimdi ise sondaj ile kurutmaya çalışıyor bir taraftan malatya bizim barajdan su almayın derken öbür taraftan adıyaman olan suyumuzu almaya çalışıyorken biz sussuzluğumuza çözüm bulabilirmiyiz doğrusu merak ediyorum.

0 0 Cevap Yaz
duyurular DUYURULAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Çelikhan'ın en önemli sorunu nedir?

arşiv HABER ARŞİVİ
sanalbasin.com üyesidir