Celal TOPKAN

Fizik Yüksek Mühendisi, Araştırmacı Yazar, Siyasetçi, XX. Dönem Adıyaman Milletvekili. 1953, Besni / Adıyaman doğumlu. Baba adı Ali, anne adı Ayşe. İlkokulu köyünde okudu. 1968 yılında Besni Ortaokulunu birincilikle bitirdi. Ankara Yenişehir Sağlık Koleji yatılı sınavını kazandı (1958). Haziran 1972 tarihinde Ankara Yenişehir Sağlık Koleji Radyoloji Bölümünü birincilikle bitirdi. 1972-1981 yılları arasında Ankara Hastanesinde Radyoloji Teknisyeni olarak çalıştı. Ankara Hastanesi’nde gece çalışırken, gündüzleri üniversiteye devam etti. 1980’de Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Yüksek Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1981-1995 arasında Ankara Numune Hastanesi Radyasyon Onkolojisi bölümünde sağlık fizikçisi, Fizik Yüksek Mühendisi, Sosyal Demokrasi Derneği Genel Sekreteri olarak görev yaptı Celal Topkan, 24.12.1995 genel seçimlerinde CHP’den XX. Dönem Adıyaman Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. Evli, 2 çocuk babasıdır. “Atatürk Sonrası CHP'nin Başarısızlığı” kitabının yazarıdır. Başka kitapları da vardır.

TÜRK KÜRT ÇATIŞMASI VE ÇÖZÜMÜ

A
a
Kurtuluş Savaşı, Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkomutanlığında, cephelerde işgal güçlerine karşı, Türk Kürt, Laz, Çerkez, Sünni, Alevi Anadolu’da yaşayan halkların dayanışma ile yapılan savaşla kazanıldı.    
 
Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı sonrasında 4 ay süren yurt gezisine çıktı.  Ziyaret ettiği illerde halkla toplantılar yaptı. Halkçılık esaslarına dayalı bir parti kurmak istediğini söyledi. Kendi görüş ve düşüncesini anlattı. Halkın, düşüncesini, görüş ve önerilerini aldı.  
Ankara’ya döndü. Aydınların ve milletvekillerinin görüştü. Düşüncelerini, görüş ve önerilerini aldı. 
9 Eylül 1923 tarihinde halkçılık esaslarına dayalı olarak HALK FIRKASI'nı (CHP), kurdu.  
 
Atatürk'ün yönetiminde Halk Fırkası (CHP) tarafından, halk egemenliğine dayalı laik demokratik sosyal hukuk devleti Türkiye Cumhuriyeti, Kürt, Türk, Laz, Çerkez, Sünni, Alevi milletvekillerinden oluşan Büyük Millet Meclisi'nde, milletvekillerinin oylarıyla alınan karala kuruldu.  
Kürt, Türk, Laz, Çerkez, Sünni, Alevi milletvekillerinin, yaşasın Cumhuriyet sloganlarıyla Cumhuriyetin kuruluş ilan edildi.   
 
Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran CHP, ülkenin bütünlüğüne, gelişmesine ve kalkınmasına, halkın barış ve huzur içinde yaşamasına karşı, görevi ve sorumluluğu olan bir partidir.   
 
Bu bağlamda ülkede yaşanan Türk Kürt ayrışma ve çatışmasına çözüm üretebilecek tek parti, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran CHP’dir. 
 
CHP, Türk, Kürt, Laz, Çekez, Sünni, Alevi toplumun tüm kesimleriyle birlikte hareket ederek,  
Çoğulcu ve katılımcı bir anlayışla sorunları tartışarak, 
Türk-Kürt sorununa, çatışma ve ayrışmasına, ortak akla dayalı çözüm üretmelidir.   
 
Aksi halde 1984'te başlayan, yıllar içinde artarak devam eden, Türk Kürt çatışma ve ayrışması: 
Artarak ve derinleşerek devam eder.  
Topluma acı çektirmeye, Türkiye Cumhuriyeti’nin önünü tıkamaya devam eder.  
Atatürk, Cumhuriyet ve devrim karşıtlarına iktidar fırsatı sunmaya devam eder.  
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Çelikhan'ın en önemli sorunu nedir?

duyurular DUYURULAR
arşiv HABER ARŞİVİ
sanalbasin.com üyesidir