Suriye ve BYEGM

A
a

Perşembe Günü Başbakanlık basın yayın enformasyon genel müdürlüğünün misafiri olarak Adıyamandan 4 Urfa,Mardin’den 10 olmak üzere toplam 14 kişi  günü birlik bir Ankara ziyaretimiz oldu.

Programın ana teması hatta tamamı  Suriye üzerineydi. Hükümetin Suriye’de yaptıkları çalışmalar anlatıldı.

Genel müdürlük bu kapsamda bölge illerini seçmişti. Adıyaman o diğer illere göre Suriye’li mütecilerden en az rahatsızlık duyan illerin başında geliyordu. Hele biz Çelikhan neredeyse hiç etkilenmemiştik.

Tabi O açıdan bakıldığında toplantının en zayıf halkası ben oldum. Çünkü Suriye ilgili yaşanılan dıramı en az bilnlerdedim.

Gerçe 1 yıl öncesine kadar  nüfus oranı ile Suriye’ye yapılan insani yardımlarda adından en çok söz eden Çelikhan ilçesinde ki o sivil oluşumun basın sözcülüğünü yapıyordum. Bölgede olup biten sıkıntılara vakıftım ama yinede kendimi eksik hisettim.

Çünkü günlük yaşam çerçevesinde Mültecilerle karşılaşmıyor sıkıntı çekmiyorum.

Ankara’da  ilk toplantı Basın yayın Enformasyon genel müdürlüğünde oldu. Genel müdür beni şaşırttı. Kendisini geliştirmiş, her soruya verilecek cevabım var misali bir öz güveni vardı. Doğrusu bu kadarını beklemiyordum. Bu arada Şanlıurfa il müdürü Şerafettin beyin beyefendi kişilğini bir cümlede geçirmezsem haksızlık etmiş olurum.

Ankara’da sırası ile ziyaretlerimize AFAD, GÖÇ idaresi ve SETA’yı ziyaret ettik. AFAD’a yabancı değildik. Yapılan çalışmaları ve hizmetleri biliyoruz. Malumunuz AFAD eski sivil savunmanın yenilenmiş versiyonudur.

Göç idaresi herkesin yeni karşılaştığı ve yeni kurulan bir genel müdürlük, bu birim eskiden emniyet genel müdürlüğü bünyesinde yabancılar şubesiydi.  Şimdi genel müdürlüğe dönüştürülmüş ve Türkiye’de yaşayan bütün yabancıları kayıt altına alıyor.

En son SETA sivil düşüne kuruluşuna gittik. Burada  Kuruluşun Suriye sorumlusu Ufuk bey bizi bilgilendirdi. Suriye konusunda at izinin it izine karıştığını net bir şekilde gördük.

Bu toplantılardan en önemli eksiklik çok kısa ve dar zamanlıydı. Oruçtu. Verimliydi ama daha verimli olabilirdi.

Sonuç olarak hükümet Suriye'ye çok büyük insani yardımda bulunmuş ve bunu halka anlatamamıştır. Siyasi olarak ise bölge halkının istediği gibi davranmamaktadır. sıkıntının temel sebebide budur.

Şanlıurfa Basın ilan kurumu il müdürü Şerafettin bey başta olmak üzere Kurumun genel müdürü Cemalettin bey ve tüm ilgili arkadaşlara ilgilerinden dolayı teşekkür ederim.

 

 

 

 

 

1000
icon
Cebrail koparal 27 Nisan 2020 17:41

Bu virüs bizleri yedi bitirdi bizleri kahretti bizleri maf etti ve hepimiz öldürdü bizleri camilerden ibedethanelerden etti bizleri çarşıda pazarda etti ve bizleri işlerimizden güclerimizden etti ve bizleri fabrikalerdan ve işyerlerinden etti Allah bizleri koronavirüs virüs belasinda kurtarsin ve camiilerimize ve ibedethenelerimize çarşı parazar fabrika işyerlerine tez zamanda kavuştursun İnşallah amin

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Çelikhan'ın en önemli sorunu nedir?

duyurular DUYURULAR
arşiv HABER ARŞİVİ
sanalbasin.com üyesidir