CHP ve Boynukara’nin İŞİD raporu

A
a

Diyarbakır ve Suruç saldırılarında intihar eylemcilerinin Adıyamanlı olması nedeni ile son 1 aydır Adıyaman adı İŞİT ile anılmaya başladı.

Adıyaman’ın İŞİT’in kalesi olduğu haberleri ilk önce Radikal Gazetesinden İdris Emen’in kaleminden haber olmuştu.

CHP’nin eski il başkanı Bilal Doğan’ın daha önce İŞİT ile ilgili iddiaları hala ortada duruyor.

Süreç içerisinde bir çok dernek ve siyasetçi bu konuyu gündeme taşımış ilin yetkilileri ve iktidar temsilcileri tüm iddiaların doğru olmadığını söylemişlerdi.

Gelinen süreç zarfından Önce Haber Türk gazetesi “ Yine Adıyaman” ve Milliyet gazetesi “ Adıyaman eylemcileri”  başlığı ile Gazetenin manşetinden Adıyaman ilinin hak etmeği bir şekilde karalanmalarına çanak tutmuşlardı.

Bir gazeteci olarak bu iki gazetenin manşetlerini anlıyorum. Ancak bu şekil toptancı bir yaklaşım Adıyaman gibi her etnik unsurun ve her inancın kardeşçe yaşadığı bir şehri bir bütün olarak kötülemesini doğru bulmam.

İŞİT’in Adıyaman ile anılmasının en önemli sebebi bana göre MENZİL cemaatidir. Ak Parti’ye katıksız destek veren iki cemaatten biri Menzil cemaatidir. Adıyaman’da MENZİL’in merkezidir. Ancak menzil cemaatinin şidetle asla ilişkisi olmamıştır.

Fetullah cemaati devleti ele geçirmenin hesabını yapan yapıydı. Menzil’i Fetullah cemaati  gibi düşünmek yanlıştır. Hele Selefi akımının desteklediği İŞİT ile özdeşleştirmek ise tamamen saçmalıktır.

Boynukara tespitlerinin bir bölümünde haklı. Ancak hükümetin eksik kaldığı konulara hiç girmemiş. CHP raporunda abartı dışındaki bölümlerde haklı

Peki kim haksız?

Aslına bakarsanız her ikisi de haklı. Ancak buradan bir değerlendirme yapacak olursak meselenin temeli şu;

Suriye’de Hükümet İŞİT ile YPG arasında kaldığında İŞİT’e karşı sessiz kalmış YPG’nin devletleşmesine izin vermeyeceklerini söylemişti. İŞİT konusunda böyle bir tavrına şahitlik etmedik.

Hükümet Suriye’de bir kürt devleti oluşumu kesinlikle karşı çıkmış ve YPG’nin burada palazlanmasına müsaade etmemek için elinden gelen gayreti göstermişti.

Bana göre Adıyaman ve işit konusunda muhafazakar ve ak partili olmayan birilerinin bir rapor düzenlemesi gerekiyor.

Çünkü bir tarafta PKK’nin dili diğer tarafta devletin dili ve diğer tarafta vekilini kaybetmiş ana muhalefetin dili var.

Ak partili olmayan bir muhafazakarın düzenleyeceği rapor daha sağlıklı olur.

 

Çünkü Alevi bir grubun düzenleyeceği işit raporu sağlıklı olmaz. İslam dinini farklı yorumladıkları için bu boşluk doğurtur.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Çelikhan'ın en önemli sorunu nedir?

duyurular DUYURULAR
arşiv HABER ARŞİVİ
sanalbasin.com üyesidir