Allah`a konsantre olmak ve Ramazan-ı yaşamak

A
a
    Konsantre olmak dikkati bir noktada toplamak, yoğunlaşmak demektir. Başarıya giden en önemli yollardan biri konsantre olmaktır. İnsanın  dikkatini vermediği bir konuda başarılı olduğu pek görülmemiştir. Örneğin; sporcular önemli müsabakalar öncesinde kampa girerek dış dünyadan kendilerini soyutlar ve sadece o müsabakaya odaklanırlar. Aklını ailesindeki bir soruna takmış insan, işine yeterince kendini veremez ve verimli olamaz. 
 
    Bir Müslüman için de en önemli şey Allah`a kulluk etmektir. Müslüman’ın kamp yeri dünya, sonunda alacağı mükâfat ise cennettir. Eğer insan Allah`ın hoşnutluğunu kazanmak ve cennetine girmek istiyorsa, Allah`a konsantre olmalı yani tüm dikkatini Allah üzerinde yoğunlaştırmalıdır..

Elbette ki insanın Allah`a kulluk etmesi, dünya nimetlerinden faydalanmasına engel değildir ama tüm hayatımız boyunca dikkatimizi Allah üzerinde yoğunlaştırmalı ve bu nimetlerin hangilerinden, nasıl ve ne şekilde faydalanacağımızı ona göre belirlemeliyiz.
    Ramazan ayının başlamasıyla tüm İslam âleminde olduğu gibi Çelikhan’ımızda da farklı bir sevinç, mutluluk insanlarımızın yüzünde okundu. 
    Hocanın Allah-ü ekber demesiyle açılan iftarlar, günün yorgunluğunun üstüne bir yorgunluk daha ekler, ancak abdest alındıktan sonra kılınan akşam namazı, yorgunluk yavaş yavaş yerini rahatlığa verir. Teravih namazı için herkes camilere ibadethanelere koşar.
   Geçen akşam birkaç arkadaş ile beraber bir yerde cemaatle birlikte teravih namazı kıldık. Burada dikkatimi çeken teravih namazlarının daha şevkle kılınıyor olmasıydı. Namaz aralarında getirilen salâvatlar, okunan dualar, müezzin arkadaşın farklı ses tonu, beni mest etti.
    Tabi normal zamanlarda namaz kılmayan benim gibi arkadaşların Ramazan ayı içinde namaz kılmalarını görmek beni daha da şevklendirmişti.
11 ayın sultanı ramazan-ı şerifin geldiği bu günlerde insani duyguların ağır bastığını, insan ilişkilerinin normal zamandan daha sağlıklı ve daha uyumlu geçtiğini görüyoruz.
Ramazan ayı tüm İslam alemi, Çelikhanlı hemşerilerimizin ve üyelerimizin barış ve kardeşlik içerisinde geçmesi dileğimle….
Saygılarımla
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Çelikhan'ın en önemli sorunu nedir?

duyurular DUYURULAR
arşiv HABER ARŞİVİ
sanalbasin.com üyesidir