1 kasım öncesi seçim analizim

A
a

Pazar günü Ülkem erken genel seçim veya tekrar seçime gidiyor. Seçime bir hafta kala Adıyaman genelinde oluşacak tablo ile ilgili öngörülerimi ve analizlerimi sizlere paylaşacağım.

7 haziran öncesi HDP’nin ciddi sempatisi olduğunu ve HDP’nin ülke barajı sıkıntısı olmadığını Adıyaman’da ise CHP’nin aldığı vekilin HDP’ye kayacağını çeşitli arkadaş ortamlarında ve sosyal medya hesaplarımda yazmıştım.

7 Haziran’dan 2 gün sonra haber kaynaklarımdan biri “1 kasım’da seçim var.” Demişti. Evet 1 kasım’da Erken seçim ile karşı karşıyayız.

7 Haziran’dan günümüze bu ülkede ne değişti ki seçmenin kararı değişecek. Sorusu sıkça konuşulur oldu.

Türkiye geneli çok fazla bir değişimin olacağını düşünmüyorum. HDP’nin Baraj altında kalması için Ak Parti elinden gelen bütün gayreti gösteriyor. HDP’nin baraj altında kalacağını sanmıyorum. Ancak Diyarbakır,Ağrı,Şanlıurfa ve Van illerinde HDP vekil kaybedecek.

MHP ve HDP’de Türkiye geneli oy düşüşü yaşayacağını düşünüyorum.

Kürt illerinde çatışmanın tekrardan başlaması, şehit haberlerinin gelmesi siyasi bakış açısını değistirdi. Eskiden şehit haberleri MHP’ye yararken şimdi ise Ak Parti’ye yaradığını görüyorum.

Çatışma, HDP’ye verilen emanet oyların teredüttünü sağladı.

Adıyaman’a gelirsek

7 Haziran’da Çelikhan merkezde HDP 500 oyu aşacağını ve bu aşmanın HDP’nin de ülke geneli barajı aşacağını götereceğini yazmıştım.

Şimdi ise Çelikhan merkezde HDP 500 oyun altına düşecek. Ak Parti 7 hazıran’dan daha fazla oy alacağını düşünüyorum.

Kahta’da HDP 4-5 binden az olmamak kaydı ile oy kaybedecektir.

Samsat,Gerger ve Sincik’de de HDP’de oy düşüşü görülecek.

Besni’de HDP’nin oyu düşecek. Gölbaşı’nda bir değişim olacağını sanmıyorum.

Tut’da CHP ve HDP’nin oyu düşecek. Ak Parti oyunu arttıracak.

Adıyaman’da kör düğümü Adıyaman merkez ilçe belirleyecek. Adıyaman merkezde  CHP’nin ne kadar oy arttıracağı ve MHP ve HDP’nin Ak parti’ye ne kadar oy kaptıracağı önemli.

Sonuç itibari ile,

1 parti 200 ile 220 bin arası oy alacağı, 2 parti 44 ile 55 bin arası oy alacağı, 3 parti’nin 25 ile 40 bin arası oy alacağını ve 4 parti’nin 7 ile 11 bin arası oy alacağını düşünüyorum.

 

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Çelikhan'ın en önemli sorunu nedir?

duyurular DUYURULAR
arşiv HABER ARŞİVİ
sanalbasin.com üyesidir