Çat Barajının Rengi Yeşile Döndü

Çelikhan 26 Temmuz 2020 00:12
Videoyu Aç Çat Barajının Rengi Yeşile Döndü
A
a

Adıyaman'ın Çelikhan' ilçesinde yüzen adalarıyla bilinen Çat Barajında, su renginin yeşile dönmesi vatandaşlarda paniğe sebep oldu.

Baraj kenarında balık tutmaya ve piknik yapmaya gelen vatandaşlar suyun renginin değiştiğini belirterek bundan dolayı tedirgin olduklarını ifade ettiler.
Konu hakkında açıklama yapan vatandaşlar:
Baraj çevresinde herhangi bir kirletici tesis bulunmadığını bu nedenle sudaki bu renk değişiminin sebebini merak ettiklerini dile getirdiler.


2019 yılındaki sebebi bilinmeyen balık ölümleri olayından sonra Çat barajındaki bu değişimin sebebinin alabalık çiflikleri mi yoksa başka bir şey mi olduğunun araştırılması ve gerekli tedbirlerin alınması için yetkilileri göreve davet eden vatandaşlar, Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekiplerinin sudan numune alarak inceleme yapmalarını talep ettiler.
1000
icon
Mıhe(farklı bir bakış açısı) 26 Temmuz 2020 20:57

Mt adlı kardeşiminde ifade ettiği noktalar mantıklı sebebler doğru olma ihtimalide yüksek yalnız koca bir barajın böyle kısa bir süre içinde bu hale gelmesi büyük bir nedenden kaynaklanmış olma ihtimalini akla getirmiyor değil, ayrıca şu açıdan bakılmalımı diye düşünmeden kendimi alamadım malumdurki ilçemiz ve çat barajı fay hattı üzerinde bulunuyor ve bunu bilmeyenimiz yoktur ihtimalde olsa acaba son dönemlerde yaşanan sarsıntılar, depremler baraj üzerindeki fay çatlaklarından azda olsa bazı gazların baraja salınmasına ve kirletmesine sebeb olabilirmi ???

0 0 Cevap Yaz
Mt 26 Temmuz 2020 13:30

Kimyasal tarım ilaçları yağmur suları ile baraja karışmış olabilir. Balık çiftliklerinde kullanılan ürünler suyun oksijen seviyesinin azalmasına ve kimyasal maddelerin artmasına sebep olabilir. Bu iki duruma bağlı olarak alg patlaması yaşanmış olma ihtimali yüksektir.

0 0 Cevap Yaz
duyurular DUYURULAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Çelikhan'ın en önemli sorunu nedir?

arşiv HABER ARŞİVİ
sanalbasin.com üyesidir